sras

Here’s the short list of nominees for the Student Radio Awards, supported by BBC Radio 1 and Global Radio in November:

 

Best Event or Outside Broadcast

  • Varsity 2013, Xpress Radio
  • Oxford vs Cambridge Women’s Boat Race, Cam FM
  • Calum Macdonald, Fresh Air
  • EdQT Sabbatical Debates, Fresh Air
  • LSR presents The Leadership Race Results Night 2013, Leeds Student Radio
  • Arrival’s Weekend, Cam FM

Best Technical Achievement, supported by BBC Future Media

  • GU2 New Desk and Studio Upgrade Project, 1350AM GU2 Radio
  • New Broadcast Architecture, Shock Radio
  • Show Planner, URY
  • The URN PiStreamer, URN
  • Talkback, URY
  • UK Radioplayer Console and Unified Station Management Application, 1449AM URB

The Student Radio Chart Show Award, supported by BBC Radio 1

  • Fly FM
  • 1350AM GU2 Radio
  • One Media Radio
  • Forge Radio
  • 1449AM URB
  • The Cat 1251

Best Specialist Music Programming, supported by BBC Radio 6Music

  • Jack Saunders, Breakout, Fly FM
  • Ellie Wright World Music, URY
  • Will Metcalf, Fly FM
  • Roya’s Celtic Show, Monster FM
  • Bos Tones, URY
  • The Urban Shift with Temi Jonah, Fly FM

Best Interview, supported by BBC Radio 5 live

  • Miles Kane with Dan Gibson, CSR FM
  • My Anorexia, URN
  • Michael Chessum KCLR Interview, KCL Radio
  • Joel Lewin interviews Simon Darby of the BNP, Cam FM
  • “Music and Food”, Levi Roots at Grillstock, Hub Radio
  • Frank Turner, Shock Radio

Best Speech Programming, supported by BBC Radio 4 and BBC Radio 4 Extra

  • Trimble, URY
  • Doomsday Love Affair: The Future, 107 Spark FM
  • Stop The World – The Story of The Clash, Tone Radio
  • Carl Spurling, Shock Radio
  • The New World Order: Part 2: 1651, URY
  • A Seaside Town, Smoke Radio

Best Journalistic Programming, supported by BBC Radio 1’s Newsbeat

  • Binge Drinking Don, Scratch Radio
  • Twenty years on, the anniversary of the Warrington Bombings, The Cat 1251
  • Trent Talk, Fly FM
  • The Science Show, URN
  • Don’t Say Gay, CamFM
  • The Pulse: Who’s Protecting Who?, URN

Best Entertainment Programme, supported by BBC Radio 4 and BBC Radio 4 Extra

  • The Harry Whittaker Show, URY
  • Late Night Lovin’, Cam FM
  • The Morning Show with Giles Gear, URN
  • Phin’s Barmy Brunch, Cam FM
  • Rush Hour with Neil & Ed, Demon FM
  • Wake and Bake with Laurence & Gareth, Xpression FM

Best Marketing & Station Sound

  • URN
  • Quest Radio
  • Purple Radio
  • Xpression FM
  • RaW 1251AM
  • Fly FM

 

Best Female, supported by Global Radio

  • Jo Southerd, Xpress Radio
  • Emma Real-Davies, Surge
  • Olivia Jones, 1350AM GU2 Radio
  • Alex Burgess, 107 Spark FM
  • Charlotte Gay, Nerve Radio
  • Emma Jones, Fly FM

Best Male, supported by Global Radio

  • Glen Scott, Pure FM
  • Chris Browning, Xpress Radio
  • Cornelius Mendez, CSR FM 
  • Jonny Chambers, 107 Spark FM
  • Danny Fullbrook, Radio LaB 97.1
  • Harry Whittaker, URY

Best Newcomer, supported by The British Council

  • Jamie Lee, 1449AM URB
  • Aoife Allen, BiRST
  • Dom Stirling, 107 Spark FM
  • Harry Whittaker, URY
  • Sophie Hicks, 1350AM GU2 Radio
  • Ben Sheppard, Fly FM

Best Student Radio Station, supported by BBC Radio 1 & 1Xtra

  • Xpress Radio
  • Fly FM
  • RaW 1251AM
  • BiRSt
  • Leeds Student Radio
  • URN

 

You can buy your tickets to the Student Radio Awards, supported by BBC Radio 1 and Global Radio at sratickets.co.uk. They’re being held at the indigO2 on the 7th of November (Thursday). See you there!

Comments